V poslednej dobe je požiar takmer na dennom poriadku, či už sa jedná o obrovské požiare v lesoch, kde je veľmi komplikované a náročné skrotiť tento živel, ale jednoduché to nie je ani v prípade, keď začne horieť dom, byt alebo chata.
Oheň zabil viac osôb ako všetky prírodné katastrofy dohromady. Až 85% všetkých úmrtí spôsobených požiarom bolo v domácnostiach. Štatistiky u nás uvádzajú za rovnaký rok 11 432 požiarov, 63 usmrtených osôb, 162 zranených a približne 34 miliónov eur priamych škôd. S vedomím týchto štatistík je tu niekoľko užitočných rád požiarnej prevencie pre domácnosti.
Máte zažltnutú alebo zadymenú zásuvku? Môžu za to hliníkové elektrické rozvody. Podľa odborníkov je v tomto prípade riziko požiaru obrovské.
Veľa ľudí si zanedbanie prevencie uvedomí, až keď je neskoro. Požiar im v lepšom prípade zničí len majetok a poisťovňa kvôli chýbajúcim revíziám nezaplatí škodu. Áno toto je bežný scenár, ktorý sa u nás deje.
Panelákové sídliská postavené v 60. – 70. Rokoch majú elektrické rozvody z hliníka. Vodiče sa vytláčajú podobne ako plastelína. Vzniká v nich medzera, a keď má elektrický prúd sťaženú cestu, musí vynakladať prácu. Spoj sa začne zohrievať alebo v ňom priamo vznikne elektrický oblúk. V prípade, že pred zásuvkou je skriňa alebo sedačka, požiar vznikne veľmi ľahko.
Nebezpečná zásuvka sa pozná podľa toho, že sa zohrieva, je zažltnutá alebo čierna. Preťažená sieť sa prejavuje tak, že často vypadávajú poistky. Bohužiaľ veľa ľudí to rieši tým, že si kúpi silnejšie poistky a nehľadia na to, že sieť to nemôže uniesť.
Chybná zásuvka spôsobila pred tromi rokmi smrť šesťdesiatosemročnej ženy. Stalo sa to v noci, keď telesne postihnutá žena spala. Nepoužívaná zásuvku za skriňou začala iskriť a horieť. Obeť sa zadusila oxidom uhoľnatým. Stačí sa dvakrát nadýchnuť oxidu uhoľnatého a človek rýchlo stráca reakcie. Navyše ho nie je cítiť a nemá žiadnu farbu.
Jediný spôsob ako odhaliť prítomnosť oxidu uhoľnatého je pomocou CO senzoru.
Obrovská tragédia, ktorá sa stala v Terchovej otriasla celým Slovenskom. Väčšina ľudí asi vie na čo narážam, ale pre tých, ktorí nezachytili v správach, čo sa stalo to napíšem aspoň skrátene.
Mladá štvorčlenná rodinka si užívala dovolenku na chate v Terchovej. V noci z ničoho nič začala chata horieť a bohužiaľ skončilo sa to tragicky. Viem teraz hovoriť, čo všetko malo alebo nemalo byť zabezpečené je už ľahké, ale chcem poukázať na to, že s dnešnými technológiami sa dá veľmi jednoducho a efektívne zabezpečiť hocijaký dom, byt alebo chata proti požiaru.
Požiar sú najrizikovejšie v noci. V spánku je vnímanie okolia utlmené a navyše požiar môže vzniknúť v úplne inej miestnosti ako spíme. Najčastejšie sa jedná o kuchyňu, kde sa nachádza veľké množstvo elektrických spotrebičov.
Ak vás v noci zobudí dym, môže byť už neskoro! Najväčšie nebezpečenstvo je vo vdychovaní toxických látok z horenia, ktoré spôsobujú trvalé následky na zdraví a často aj smrť. V noci je nebezpečenstvo o to väčšie, že dym sa šíri rýchlejšie a tichšie ako oheň.
Vývoj technológií napreduje každým dňom a čoraz viac sa dostávajú do popredia smart zariadenia, ktoré nám zvyšujú bezpečnosť a komfort bývania, a v neposlednom rade aj šetria energie.
Na zabezpečenie napríklad chaty sú potrebné dymové senzory alebo aj CO senzory. Tie nás dokážu včas upozorniť na vzniknuté nebezpečenstvo hlasnou sirénou. Systém smarthome má jedinú podmienku využitia, a tou je prístup na internet.
Jednou s najväčších výhod systém smarthome je, že nemusíte ťahať žiadne káble ani nič stavebne upravovať. Celý systém funguje pomocou rádiového signálu Z-Wave s dosahom až 70 m.
Dymové senzory reagujú na zmenu teploty alebo na koncentráciu dymu vo vzduchu. Ak zaznamenajú jeden z týchto dvoch ukazovateľov, že prekročil povolenú hodnotu spustia hlasnú sirénu a začnú blikať.
Vy dostanete automaticky Push správu, kde budete mať jasne napísane, v ktorej miestnosti začalo horieť. Môžete tak včas zasiahnuť a požiar ihneď uhasiť.
Celý proces sa deje plne automaticky a celú históriu si ukladá riadiaca jednotka na Váš ID účet, kde máte všetky údaje v bezpečí. Takto si môžete spätne pozrieť ako a kde požiar vznikol.
Tu získate prístupové údaje do aplikácie
V prípade že dymový senzor zistí požiar môže dať pokyn na vytiahnutie žalúzií, otvorenie garážových dverí alebo spustiť odsávanie vzduchu. Všetko si nastavíte podľa Vašich preferencií vrátane citlivosti senzoru. Nemusíte sa tak báť, že pri pripálenej večery sa hneď spustí poplach. Jediné čo sa môže spraviť je, že sa vypne rúra.
Okrem toho, že dymový senzor má krásny dizajn a miniatúrne rozmery je taktiež odolný a inteligentný. Materiál, z ktorého je senzor odoláva až 200 °C. Tak isto ako stav batérie si dáva pozor na funkčnosť a signál. Riadiaca jednotka neustále kontroluje, či senzor pracuje správne. Ak zistí akýkoľvek problém , či už v komunikácii alebo problém so samotným senzorom, okamžite o tom budete vedieť.
Aj najmenšie množstvo dymu zaznamenáva dymový senzor do prehľadného grafu. Neustále meria koncentráciu dymu a teplotu vzduchu. Tieto informácie posiela do riadiacej jednotky, kde sa automaticky ukladajú na Váš ID účet. Takto máte všetko v bezpečí aj v prípade, že senzor zničí požiar.
Ochrana pred požiarom je len zlomok toho, čo systém smarthome dokáže. Všetky prínosy som podrobne rozobral v článku na našom BLOGU.
Nehovorím, že smart technológie oslovia každého, ale prínosy sú naozaj obrovské v porovnaní s cenou.
Tu získate prístupové údaje do aplikácie
Ing. Matúš Noga
Pre viac informácií o inteligentnom systéme SMARTHOME ma kedykoľvek kontaktujte:
Mobil: +421 949 280 625
Email: noga@agon-living.sk
Eshop: www.agon-living.sk