7 mýtov o tom, čo je bezdrôtová inteligentná domácnosť

smarthome-inteligentná-domácnosť
1.) Inteligentná domácnosť je ovládanie zásuvky na diaľku

Neustále sa prezentuje v TV, rádiu a na rôznych iných informačných kanáloch, že inteligentná domácnosť znamená ovládať zásuvku na diaľku. Niečo v tom zmysle, že po odchode z bytu si na diaľku vypnete lampu alebo žehličku. To je však obrovský omyl. Zo samotného slova inteligentná vychádza, že by sa malo jednať o inteligenciu, čiže o automatizáciu daných úkonov. Napríklad, že po odchode z bytu sa automaticky vypnú všetky svetlá, nepotrebné elektrické spotrebiče, zastrú žalúzie a stlmí kúrenie. Jednoducho, že všetky tieto úkony sa dejú automaticky bez toho, aby ste museli kontrolovať a na diaľku niečo vypínať.

Čo je inteligentná domácnosť?

Čo je inteligentná domácnosť?

Smart zásuvka, ktorá je tak veľmi prezentovaná ako inteligentné riešenie pre vašu domácnosť dokáže ovládať len zásuvkové zariadenia. Tu spadajú lampy, žehličky alebo rádio, avšak lampu na osvetlenie miestnosti používame len veľmi málo. Z tohto dôvodu nemôžeme hovoriť o ovládaní a automatizácií osvetlenia. V inteligentnej domácnosti sa osvetlenie v celom objekte zapína/vypína alebo stmieva automaticky na základe nastavenej hodnoty požadovanej intenzity svetla a daného času.

2.) Zabezpečenie nie je dostatočné

Pri rozhodovaní o tom, či ísť do káblového alebo bezdrôtového riešenia automatizácie, dostávam často otázky ohľadom zabezpečenia systému. Ľudia sa obávajú toho, že ak budú mať bezdrôtový systém, tak miera bezpečnosti je veľmi slabá. Toto je ďalší obrovský výmysel. To, že máte bezdrôtový systém ešte neznamená, že je automaticky menej zabezpečený a náchylný na napadnutie.

Inteligentný systém zabezpečenia

Inteligentný systém zabezpečenia

Bezdrôtová komunikácia senzorov a smart prvkov postavená na protokole Z-Wave ma rovnaké zabezpečenie ako internetové bankovníctvo. Ruku na srdce, koľkí z vás využívajú internet banking? Pravda je, že niektorí ľudia budú teraz namietať a vyzdvihovať káblový systém. Myslia si, že káblový systém je bezpečnejší, pretože je káblový, bodka. Avšak každý jeden káblový systém dnes už ponúka vzdialený prístup cez internet, čiže napadnutie takéhoto systému je tak isto možné.

3.) Automatizácia je len na základnej úrovni

Bezdrôtový inteligentný systém automatizácie Fibaro, dokáže naplno nahradiť akýkoľvek káblový systém, nakoľko ponúka rovnaký ak nie väčší počet funkcionalít a nastavení. Či už sa jedná o kúrenie, osvetlenie, zavlažovanie, kompletné zabezpečenie, vetranie, bazény, kamery…. Tvrdenie, že bezdrôtový systém je horší ako káblový je úplne mimo. Veď si len zoberte koľko ľudí v dnešnej dobe využíva bezdrôtové technológie.

Inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť

Výborný príklad je smartfón alebo notebook. Obe zariadenia využívajú na komunikáciu a pripojenie na internet hlavne wi-fi. Áno pripojenie na internet cez káble je síce stabilnejšie, ale kto by si stále pripájal notebook na kábel, vždy keď potrebuje internet. Jednoduchšie je predsa pripojiť sa na wi-fi sieť. Notebook je zariadenie na batérie, aj keď používa nabíjačku a veľa ľudí v dnešnej dobe dáva prednosť notebooku pred stolovým počítačom, hlavne preto, lebo je ľahko prenosný a ponúka vám rovnaké možnosti ako stolový počítač. Senzory, ktoré sú na batérie síce nemajú nabíjačku, ale batéria vydrží 2 roky a s novým čipom Z-Wave 700 bude mať batéria životnosť až 10 rokov.

4.) Inteligentná domácnosť znamená, že mi chodia notifikácie

Toto je asi najväčší omyl, ktorý ľudia majú o inteligentnej domácnosti. Myslia si, že keď im príde správa o tom, že ich začalo vytápať alebo začalo horieť majú smarthome. Sú toho plné reklamy a ľudia sú veľmi málo informovaný o tom, čo všetko musí spĺňať inteligentná domácnosť. Zoberme si napríklad situáciu, že ste v práci a nikto nie je doma. Náhodou vám praskol ventil v kúpeľni a vás začalo doma vytápať. Záplavový senzor zaznamená únik vody a riadiaca jednotka vám o tom, čo sa doma deje pošle notifikáciu. Tu väčšina systémom z reklám končí. Avšak zamyslite sa nad tým. Áno viete čo sa doma deje, no ak pracujete v meste a bývate niekde v dedinke vzdialenej 15 km od práce, kým prídete domov, môžete nájsť poriadnu spúšť.

Na čo slúži inteligentná domácnosť?

Na čo slúži inteligentná domácnosť?

Riešenie, ktoré ponúka skutočne inteligentná domácnosť je, že nie len vám pošle správu, email alebo sms, ale navyše uzavrie hlavný prívod vody. Čiže zamedzí akémukoľvek ďalšiemu nebezpečenstvu. To isté si môžete predstaviť aj pri požiari. Budete vedieť, že doma začalo horieť, systém uzavrie prívod plynu, vypne všetky elektrické zariadenia a spustí hlasný alarm aby maximalizoval ochranu vás aj vášho majetku.

5.) Spoľahlivosť systému je slabá

Samozrejme, ak ide o bezdrôtový systém, kde nie je vybudovaná žiadna MESH sieť, ktorá zaručí kvalitný prenos dát medzi senzormi a riadiacou jednotkou, tak určite sa nedá hovoriť o vysokej spoľahlivosti systému.

Čo je to tá MESH sieť?

Jedná sa o akúsi pavučinu komunikačných kanálov medzi jednotlivými trvalo napájanými smart prvkami (stmievače, spínacie moduly, RGBW moduly, zásuvky…), ktoré slúžia na vytvorenie kvalitnej komunikácie. Čiže na to, aby senzory na batérie komunikovali s riadiacou jednotkou bez problémov, je potrebné najprv vytvoriť MESH sieť. Pri tejto sieti sa signál zo vzdialeného senzoru na batérie dostáva skokom cez trvalo napájané prvky až do riadiacej jednotky. Týmto spôsobom dokážete premeniť obrovské objekty na inteligentné bez použitia káblov.

Príklad MESH siete inteligentnej domácnosti

Príklad MESH siete inteligentnej domácnosti

Hlavný dôvod, prečo si ľudia myslia, že inteligentná domácnosť je len riadiaca jednotka a k tomu zopár senzorov na batérie sú reklamy. Na vybudovanie kvalitného bezdrôtového systému sú potrebné hlavne trvalo napájané prvky. Toto vám však v reklame nepovedia, pretože buď to nevedia alebo dané zariadenia nemajú ani v ponuke. Áno kábel je vždy stabilnejší ako bezdrôtový prenos, avšak niekde je kábel zbytočný. Napríklad ovládanie TV, telefonovanie, odomykanie/zamykanie auta, pripájanie sa k internetu, automatizácia domácnosti… . Jednoducho dávať kilometre káblov po celom dome, len kvôli malému prenosu dát zo senzoru do riadiacej jednotky je tak trochu uletené, hlavne v dobe, kedy technológie ponúkajú bezdrôtovú komunikáciu. Rýchlosť komunikácie je porovnateľná s káblovým riešením, takže nevidím absolútne žiadny zmysel rozmýšľať nad káblovým systémom. Nehovoriac o tom, že bezdrôtový systém si nevyžaduje absolútne žiadne stavebné úpravy, čo je jeho jedna z najväčších výhod.

6.) Cena káblového riešenia je vyššia kvôli kvalite

Pri porovnávaní výsledných cien vám bude hneď jasné, prečo je bezdrôtový systém bezkonkurenčne výhodnejší ako káblový. Už len predstava, že ak ste sa rozhodli pre káblovú inteligentnú automatizáciu domácnosti musíte myslieť na pred prípravu pri projektovaní vášho vysnívaného domu je tak trochu navyše. Prečo je to tak?

S dnešnými technológiami a pokrokom, ktorý je neustále rýchlejší by ste si mali poriadne premyslieť, či chcete zbytočne investovať do projektu, predprípravy, káblov, inštalácie, ktoré sú nevyhnutné pri káblovom systéme.

Výhody bezdrôtového systému

Výhody bezdrôtového systému

Toto vám celkovo dokáže navýšiť rozpočet na káblovú inteligentnú domácnosť až o 80%, pritom bezdrôtový systém vám prinesie rovnaké možnosti. Navyše si môžete časom rozširovať systém o ďalšie prvky bez toho, aby ste museli, niekde vŕtať, sekať a ťahať káble.

Len si to predstavte. S bezdrôtovým systémom ušetríte až 80% na počiatočnej investícií s rovnakou funkcionalitou. Kvalita spracovania jednotlivých senzorov je na tak vysokej úrovni, že ich miera reklamácií je len 3%. Čerešničkou na torte je minimálna veľkosť senzorov a hlavne ich krásny dizajn. Veď posúďte sami.

7.) Bezdrôtový znamená na batérie

Ak sa povie bezdrôtový systém inteligentnej domácnosti veľa ľuďom napadne, že to bude na batérie. Rozumiem tomu, no pravda je trošku niekde inde. Áno tento systém využíva senzory aj na batérie, avšak to nie je ten pravý dôvod prečo hovoríme o bezdrôtovom systéme.

Tak ako to teda je?

Ide o to, akou formou navzájom komunikujú senzory a riadiaca jednotka. Na to aby senzor poslal informáciu o stave (teplota, intenzita svetla, pohyb, dym…) nepotrebuje kábel. Navyše pokročilá správa batérie zaručuje výdrž batérie 2 roky a s novým čipom Z-Wave 700 dosiahne výdrž batérie až 10 rokov. Ponuka produktov je tak široká, že každý senzor a smart ovládací prvok môže byť aj trvalo napájaný, avšak na komunikáciu s riadiacou jednotkou nepotrebuje extra ďalší kábel.

Bezdrôtový dymový senzor

Bezdrôtový dymový senzor

V praxi to vyzerá asi tak, že ak chcete ovládať svetlá, stačí vám vložiť stmievače pod jestvujúce vypínače. Nemusíte odtiaľ ešte ťahať kábel k riadiacej jednotke, aby ste ovládali dané svetlo a navyše vypínač funguje stále aj manuálne. Znamená to, že celý systém nebude obsahovať ani jeden senzor na batérie, avšak nemusíte ťahať extra káble do riadiacej jednotky.

18402651_10206963817173501_3813910479725233665_n

Ing. Matúš Noga

Pre viac informácií o inteligentnej domácnosti ma kedykoľvek kontaktujte:

Mobil: +421 907 741 831

Email: noga@agon-is.sk

Komentáre